Obecnie zauważyć możemy, że instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością. Na dachach polskich domów możemy zauważyć panele słoneczne, dzięki którym gospodarstwa domowe mogą cieszyć się darmową oraz czystą energią. W Polsce wzrost liczby instalacji PV rozpoczął się w 2019 roku, kiedy wprowadzono ulgę termomodernizacyjną. Obecnie pojawia się coraz więcej programów, które wspierają rozwój fotowoltaiki w naszym kraju. Możemy więc skorzystać z licznych dofinansowań, dzięki którym cała inwestycja zwraca się jeszcze szybciej.
Jak działają panele słoneczne?
Działają one dzięki promieniom słonecznym. Energia ta równa jest 1367 W/m2 i jest nazywana stałą słoneczną. Warto jednak pamiętać, że do naszej powierzchni dociera nieco mniejsza energia, ponieważ musi przebić się przez atmosferę. W miesiącach letnich w naszym kraju dociera około 900 W/m2. Dzięki temu odpowiednio zamontowane panele słoneczne potrafią wygenerować prąd na cały rok dla jednego gospodarstwa domowego.
Budowa paneli PV
Oczywiście panele PV są połączonymi ogniwami słonecznymi. Są one najczęściej wykonane z krzemu. Jest to pierwiastek, który na ostatniej powłoce posiada cztery elektrony walencyjne. Dzięki temu możliwa jest szybsza fotoemisja, a co za tym idzie, wytworzenie energii elektrycznej. Krzem ma jednak słabą przewodność, dlatego jest on często modyfikowany i wzbogacany o inne pierwiastki.
Ogniwo fotowoltaiczne jest zbudowane z półprzewodnika typu n oraz typu p. Są one wzbogacone różnymi pierwiastkami, dlatego ich różnica potencjałów jest wyższa niż w przypadku zwykłego krzemu. Dodatkowa energia fotonów sprawia, że różnica ta staje się jeszcze większa i zaczyna przepływać przez nie prąd. Ogniwa fotowoltaiczne w panelach są połączone szeregowo lub równolegle.
Reszta elementów instalacji fotowoltaicznej
Oprócz paneli fotowoltaicznych w instalacji istnieją jeszcze inne elementy, które mają swoje własne, istotne zadanie w działaniu całej instalacji. Mowa tutaj między innymi o falowniku, który jest nazywany także inwerterem. Przetwarza on prąd stały wygenerowany przez panele w prąd zmienny. Dzięki temu możemy go wykorzystać do wszelkich urządzeń elektrycznych w naszym domu. Dzięki temu urządzeniu jesteśmy także w stanie kontrolować wydajność nasze instalacji dzięki analizie statycznej.
Konstrukcja wsporcza odpowiada za odpowiedni montaż fotowoltaika Szczecin. Decydując się na instalację paneli na gruncie, musimy pamiętać o stabilnej oraz solidnej konstrukcji, która utrzyma wszystkie panele.
Przewody w większości znajdują się na zewnątrz, dlatego muszą wyróżniać się wytrzymałością oraz odpowiednią izolacją. Muszą być one odporne na promieniowanie UV oraz niesprzyjające warunki atmosferyczne.
System on-grid i off-grid
Projektując instalację fotowoltaiczną musimy się także zastanowić nad wyborem odpowiedniego systemu. System on-grid polega na sprzedawaniu nadwyżek wygenerowanego przez nas prądu do operatora energetycznego. Natomiast system off-grid pozwala nam całkowicie uniezależnić się od operatora dzięki wbudowanym akumulatorom. To, jaki system wybierzemy zależy tak naprawdę od naszych oczekiwań i potrzeb.