Loading...
Budowa i remonty

Wszystko na temat paneli fotowoltaicznych

Obecnie zauważyć możemy, że instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością. Na dachach polskich domów możemy zauważyć panele słoneczne, dzięki którym gospodarstwa domowe mogą cieszyć się darmową oraz czystą energią. W Polsce wzrost liczby instalacji PV rozpoczął się w 2019 roku, kiedy wprowadzono ulgę termomodernizacyjną. Obecnie pojawia się coraz więcej programów, które wspierają rozwój fotowoltaiki w naszym kraju. Możemy więc skorzystać z licznych dofinansowań, dzięki którym cała inwestycja zwraca się jeszcze szybciej.

Jak działają panele słoneczne?

Działają one dzięki promieniom słonecznym. Energia ta równa jest 1367 W/m2 i jest nazywana stałą słoneczną. Warto jednak pamiętać, że do naszej powierzchni dociera nieco mniejsza energia, ponieważ musi przebić się przez atmosferę. W miesiącach letnich w naszym kraju dociera około 900 W/m2. Dzięki temu odpowiednio zamontowane panele słoneczne potrafią wygenerować prąd na cały rok dla jednego gospodarstwa domowego.

Budowa paneli PV

Oczywiście panele PV są połączonymi ogniwami słonecznymi. Są one najczęściej wykonane z krzemu. Jest to pierwiastek, który na ostatniej powłoce posiada cztery elektrony walencyjne. Dzięki temu możliwa jest szybsza fotoemisja, a co za tym idzie, wytworzenie energii elektrycznej. Krzem ma jednak słabą przewodność, dlatego jest on często modyfikowany i wzbogacany o inne pierwiastki.

Ogniwo fotowoltaiczne jest zbudowane z półprzewodnika typu n oraz typu p. Są one wzbogacone różnymi pierwiastkami, dlatego ich różnica potencjałów jest wyższa niż w przypadku zwykłego krzemu. Dodatkowa energia fotonów sprawia, że różnica ta staje się jeszcze większa i zaczyna przepływać przez nie prąd. Ogniwa fotowoltaiczne w panelach są połączone szeregowo lub równolegle.

Reszta elementów instalacji fotowoltaicznej

Oprócz paneli fotowoltaicznych w instalacji istnieją jeszcze inne elementy, które mają swoje własne, istotne zadanie w działaniu całej instalacji. Mowa tutaj między innymi o falowniku, który jest nazywany także inwerterem. Przetwarza on prąd stały wygenerowany przez panele w prąd zmienny. Dzięki temu możemy go wykorzystać do wszelkich urządzeń elektrycznych w naszym domu. Dzięki temu urządzeniu jesteśmy także w stanie kontrolować wydajność nasze instalacji dzięki analizie statycznej.

Konstrukcja wsporcza odpowiada za odpowiedni montaż fotowoltaika Szczecin. Decydując się na instalację paneli na gruncie, musimy pamiętać o stabilnej oraz solidnej konstrukcji, która utrzyma wszystkie panele.

Przewody w większości znajdują się na zewnątrz, dlatego muszą wyróżniać się wytrzymałością oraz odpowiednią izolacją. Muszą być one odporne na promieniowanie UV oraz niesprzyjające warunki atmosferyczne.

System on-grid i off-grid

Projektując instalację fotowoltaiczną musimy się także zastanowić nad wyborem odpowiedniego systemu. System on-grid polega na sprzedawaniu nadwyżek wygenerowanego przez nas prądu do operatora energetycznego. Natomiast system off-grid pozwala nam całkowicie uniezależnić się od operatora dzięki wbudowanym akumulatorom. To, jaki system wybierzemy zależy tak naprawdę od naszych oczekiwań i potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *