Loading...
Budowa i remonty

Proste zasady na temat zakładania ogrodu

Zakładanie ogrodu nieraz kojarzy nam się z procesem mozolnym i trudnym dla niedoświadczonych ogrodników. Nic bardziej mylnego! Jak się okazuje, istnieje kilka prostych zasad, które sprawiają, że całość realizacji naszego ogrodu staje się znacznie prostsza. Jeżeli planujesz samemu założyć swój nowy ogród – ten temat jest jak najbardziej dla Ciebie. Poznasz tutaj 10 prostych zasad, które znacznie ułatwią Ci te zadanie. Zajrzyj do dalszej części tego artykułu!

Otoczenie ma znacznie

Jak się okazuje, otoczenie Twojego ogrodu jest bardzo ważne przy wyborze odpowiedniego stylu ogrodu. Ogród musi być zgodny z otaczającymi go budynkami czy krajobrazem. Nikt nie broni nam założyć nowoczesny ogród w wiejskim klimacie, ale jednak nie jest to zbyt dobre połączenie. Dla wiejskiego ogrodu świetnie komponują się drewniane chatki czy dworki. Poza tym zadbaj o to, aby kostka brukowa czy inna nawierzchnia nie kolidowała z kolorem dachu.

Wybór roślin

Wybór odpowiednich roślin jest bardzo ważny. Nie jest to tylko i wyłącznie wybór pod względem estetycznym, ale i praktycznym i funkcjonalnym. Nie każda roślina jest odpowiednia dla każdego rodzaju gleby, dlatego dobrze będzie zasięgnąć odpowiedniej wiedzy przez zakupem roślin. Tylko wtedy efekt końcowy nie będzie dla Ciebie zawodem. Dobrze to przemyśl!

Wyznacz sekcje w swoich ogrodzie

Najlepiej będzie, gdy stworzysz plan swojego ogrodu i na nim naniesiesz odpowiednie sekcje. Mogą to być części przedzielone rabatkami czy elementami nawierzchni. W częściach bardziej oddalonych powinny znaleźć się elementy praktyczne – takie jak warzywnik czy sad i zielenik. W miejscach reprezentatywnych umieść bogatsze kolory, rabaty, żywopłoty czy inne konstrukcje. Wówczas efekt będzie jak najbardziej świetny! Możesz się w tej dziedzinie doradzić także specjalistów od projektowania ogrodów, np. tu https://brzozowisko.com/projektowanie-ogrodow/

Nie przesadź z ilością

To znaczy, postaw na mniejszą ilość gatunków roślin, ale za to w większych ilościach. Zbyt duże zróżnicowanie gatunków roślin w ogrodzie, powoduje utratę jego charakteru. A tego przecież nie chcemy w naszym ogrodzie.

Postaw na naturę!

Unikaj sztuczności w swoim ogrodzie i postaw tylko i wyłącznie na naturalne rośliny. Unikaj również sztucznych dekoracji. Piękno fontann czy posągów może zostać docenione, ale daruj sobie kolorowe krasnale czy inne ozdoby tego typu. Nie jest to ładne i już dawno wyszło to z mody.

Rabaty

Tworząc swoje pierwsze rabaty pamiętaj o podstawowej zasadzie – Niższe rośliny z przodu, wyższe z tyłu. Takie rozmieszczenie spowoduje najlepszy efekt końcowy, a Ty z pewnością będziesz zadowolony.

Rozmiar ogrodu

Rozmiar naszego ogrodu również jest bardzo ważny. Nie można przesadzać z ilością elementów w zbyt małych ogrodach. Przepych i natłok roślin spowoduje, że nasz ogród będzie niefunkcjonalny i zbyt trudny w pielęgnacji i utrzymaniu. W przypadku mniejszych ogrodów postaw na mniejszą ilość gatunków roślin, ale za to w większych ilościach. W przypadku mniejszych ogrodów również warto zrezygnować z drzew czy krzewów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *