Loading...
Budowa i remonty

Oczyszczacze powietrza – wszystko co musisz wiedzieć

Oczyszczacze powietrza jak sama nazwa mówi, pozwala oczyścić powietrze z szkodliwych cząsteczek. Filtry tych urządzeń wyłapują smog, cząstki pyłów zawieszonych, kurz, roztocza oraz bakterie. Sprzęt ten jest przydatny podczas epizodów smogowych czy wtedy gdy ktoś z naszych domowników jest alergikiem. Najskuteczniejszy jest wtedy gdy pomieszczenie jest zamknięte oraz stosunkowo niewielkie (najlepiej do około 60m2).

Walka ze smogiem to tak naprawdę eliminacja źródeł problemów (czyli spalania śmieci, paliw, używanie starych pieców czy kopcących samochodów). Zanieczyszczonego powietrza nie można wymienić ani oczyścić. W takiej sytuacji musimy poczekać, aż pomoże nam wiatr. Jednak sprawa wygląda inaczej w pomieszczeniach zamkniętych. W takim przypadku możemy wyłapać i skutecznie wyeliminować brudy i szkodliwe pyły. Do tego posłużyć nam mogą przenośne oczyszczacze powietrza. W zależności od modelu i rodzaju filtra mogą one usunąć pyły zawieszone, kurz, bakterie, zarodniki grzybów, roztocza, sierść czy nawet brzydkie zapachy.

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Takie urządzenie ma wbudowany wentylator, który wymusza ruch powietrza, które jest następnie zasysane oraz filtrowane. Na koniec wdmuchuje to powietrze z powrotem do pomieszczenia. Niektóre modele poddają powietrze nawilżaniu czy nawet jonizacji. Większość oczyszczaczy usuwa 85% zanieczyszczeń, niektóre są nawet blisko 100%. Należy pamiętać, że najważniejsze parametry takich urządzeń to wydajność, skuteczność wychwytywania nawet najmniejszych cząsteczek oraz głośność pracy na różnych trybach pracy.

Wielkość pomieszczenia

Urządzenie powinno się dobierać do wielkości pomieszczenia. Producenci lubią pisać, że oczyszczacz jest przeznaczony do wnętrz o powierzchni 20m2 czy 40m2. Jednak jego wydajność określa tylko wskaźnik emisji czystego powietrza (czyli CADR – clean air delivery ratings). Jest on mierzony w metrach sześciennych na godzinę. Pokazuje to, ile czystego powietrza wraca do naszego pomieszczenia w ciągu godziny. Im większa jest wartość CADR tym oczyszczacz jest bardziej skuteczny.

Większość urządzeń  jest natomiast przewidziana do pracy w pomieszczeniach o powierzchni do 30m2. Są one wtedy najskuteczniejsze w pomieszczeniach w których stoją. Jeżeli chcemy oczyszczać powietrze w kilku oddalonych od siebie pomieszczeniach, musimy kupić kilka urządzeń (lub jedno przemieszczać z pokoju do pokoju). Wyjątkiem może być kawalerka, która stanowi jedną przestrzeń. Jednak urządzenie, które zostało przeniesione, musi trochę popracować zanim doczyści powietrze do pożądanej jakości. Jeśli potrzebujesz porady z zakresu serwisu klimatyzacji w Poznaniu, to zapraszamy pod ten adres.

Praca oczyszczacza oraz jego instalacja

Urządzenie te pracuje najskuteczniej w pomieszczeniach z zamkniętymi drzwiami i oknami. Należy jednak pamiętać, że oczyszczacz nie wentyluje powietrza ani nie odkurza. Nie wymagają one również żadnej instalacji. Jedyne co musimy zrobić to podpiąć je do gniazdka. Najlepiej jest ustawić takie urządzenie w miejscu gdzie jest swobodny przepływ powietrza. Unikajmy miejsc blisko telewizora, komputera czy innych urządzeń elektrycznych. Mniejsze modele możemy powiesić na ścianie.

Podsumowując

Oczyszczacz powietrza to idealne urządzenie do nowoczesnych domów czy mieszkań. Jeżeli cenimy sobie nasze zdrowie oraz powietrze w naszym domu to takie rozwiązanie jest idealnie dla nas. Pamiętajmy jednak o właściwym doborze urządzenia do wielkości pomieszczenia oraz o tym, że wkłady w oczyszczaczach trzeba co kilka miesięcy wymieniać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *