Loading...
Budowa i remonty

Jak tanio wybudować dom?

Budowa domu jak wiadomo nie jest tanią inwestycją, chociaż przez pewne czynniki można ten koszt obniżyć. Czynniki te związane są przede wszystkim z architekturą, technologią budowy czy samym wykończeniem budynku. Do głównych czynników zalicza się:

  1. Styl domu
  2. Rodzaj bryły budynku
  3. Konstrukcja
  4. Architektura
  5. Dobór materiałów
  6. Dobór instalacji
  7. Technologia wznoszenia
  8. Wykończenia wnętrz i elewacji

Jednak oprócz czynników warto również wymienić metodę budowania, czyli budowa w systemie gospodarczym albo z firmą budowlaną.

Metoda gospodarza czy zlecona?

Metoda budowy domu w systemie gospodarczym raczej zawsze wychodzi taniej niż jakbyśmy zlecali to firmie budowlanej. Warto jednak wspomnieć, że niektóre prace podczas budowy można wykonać samemu. Są to jednak głównie roboty budowlane więc wymagają specjalistycznej firmy, zwłaszcza przy punktach newralgicznych takich jak elementy konstrukcyjne budynku, izolacje czy montaż instalacji.

Czas budowy

Czas prowadzenia budowy domu jest bardzo istotny jeżeli chodzi o koszt budowy. Im dłużej prowadzimy pracę, tym koszty zwiększają się. Jeżeli zastopujemy budowę domu na kilka czy kilkanaście lat dochodzą koszty odnowienia pozwolenia na budowę, projektu zamiennego czy inne prace związane z budową czy pracami konserwacyjnymi. Budowa, która będzie prowadzona zgodnie z planem oraz projektem będzie znacznie tańsza niż ta, którą przekładamy czy zmieniamy.

Projekt domu

Ogromne znaczenie również ma to, czy wybierzemy gotowy projekt na dom czy zamówimy indywidualne zamówienie. Sposób wykonania projektu również ma wpływ na cenę budowy. Ważne jest to aby był on dostosowany do standardowych wymiarów poszczególnych elementów takich jak okna czy drzwi. Wszelkie odstępstwa będą powodowały zwiększenie kosztów budowy. Pamiętajmy również, że ilość detali również ma na to wpływ. Jeżeli zatrudniamy projektanta to warto poszukać kogoś z naszego miasta. Nie będziemy musieli wtedy zapłacić za jego dojazd a miejscowy projektant będzie znał lepiej wymogi lokalnych urzędników.

Dach

Jeżeli chcemy obniżyć koszty budowy domu powinniśmy wybrać projekt o nieskomplikowanym dachu i konstrukcji więźby. W dłuższej perspektywie taniej wychodzi więźba, która jest budowana z elementów gotowych niż ta stawiana od podstaw przez cieśli na budowie. Warto wiedzieć, że wszelkie udziwnienia na dachu takiej jak lukarny będą generować dodatkowe koszty. Dach, który jest dwuspadowy czy ewentualnie czterospadowy z ograniczoną ilością okien wyjdzie taniej niż ten wielospadowy na rozbudowanej i rozległej bryle budynku. Lukarny, wole oka czy wieżyczki zwiększają znacząco koszty, ponieważ takie rozwiązania wymagają dokładnego i fachowego wykonania. Również przy prostych dachach nie będziemy mieli problemu z instalacją izolacji i docieplenia. Najtaniej więc wychodzić będzie dwuspadowy dach bez żadnych udziwnień.

Ogrzewanie

Jeżeli chcemy poprawić parametry cieplne naszego domu oraz jeśli chcemy zwiększyć energooszczędność powinniśmy przemyśleć zastosowanie systemów zintegrowanych. Dzięki temu koszty poniesione przy budowie domu zwrócą nam się już po kilku latach użytkowania. Warto zastanowić się również nad wentylacją mechaniczną, która pomoże nam ograniczyć straty ciepła w domu, które są nie do uniknięcia w przypadku zastosowania wentylacji grawitacyjnej. Wentylacja mechaniczna pozwala na optymalną wymianę powietrza, która z powodzeniem utworzy nam odpowiedni i zdrowy mikroklimat w budynku.

Lokalizacja

Lokalizacja działki oraz jej położenie w regionie ma ogromny wpływ na ogólną cenę naszej budowy. Jeżeli będziemy mieć działkę, która jest położona na równym terenie oszczędzimy pieniądze na niwelacji terenu. Jeżeli będziemy mieli wzniesienia, skarpy czy inne nierówności musimy liczyć się z pracami wyrównawczymi. Może okazać się, że będziemy również potrzebowali podpiwniczenia na całości lub na części domu. Prace ziemne są zazwyczaj bardzo kosztowne i prace związane z piwnicami to dodatkowe 25% ogólnych kosztów budowy, więc taniej nam wyjdzie jeżeli tej piwnicy po prostu nie będzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *