Loading...
Budowa i remontyWystrój wnętrz

Czy kominek domowy może być przyjazny środowisku?

Kominek domowy staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w naszych domostwach. Często jednak zapominamy o aspektach środowiska, skutecznie je zanieczyszczając. Jak się okazuje jednak, podjęcie odpowiednich kroków może sprawić, że nasz kominek domowy będzie jak najbardziej przyjazny środowisku. Zaprezentujemy Ci tutaj podstawowe kroki, jakie należy podjąć w tym zakresie. Zapraszamy do artykułu.

Przede wszystkim odpowiednia metoda rozpalania

Najważniejsza jest tutaj odpowiednia metoda rozpalania. Tradycyjny sposób, rozpalanie od dołu, powoduje pojawienie się znaczniej ilości dymu, który skutecznie zanieczyszcza środowisko. Jak się okazuje, znacznie lepszym i bardziej korzystnym dla środowiska rozwiązaniem jest rozpalanie od góry. Na dnie paleniska układany większe szczapy drewna, kończąc na małych kawałkach na górze. W ten sposób umieszczamy rozpałkę na samej górze naszego stosu drewna i je rozpalamy. Dzięki takim krokom do środowiska będzie wydostawała się minimalna ilość zanieczyszczeń. Warto mieć to na uwadze rozpalając w naszym kominku domowym.

Odpowiednia jakość drewna

Jeżeli chcemy, aby nasz kominek był jak najbardziej ekologiczny, szczególną uwagę należy zwrócić również na odpowiednią jakość drewna. Drewno musi być odpowiednio suche. Aby uzyskać odpowiednią suchość drewna – musi ono przeleżeć w suchym miejscu przynajmniej 1-2 lata. Jeżeli nie dysponujesz takim drewnem – możesz je kupić u zaufanego i sprawdzonego producenta drewna kominkowego. Zbyt wilgotne drewno powoduje powstawanie większej ilości zanieczyszczeń podczas spalania, co powoduje zanieczyszczenie środowiska, ale również negatywnie wpływa na żywotność samego kominka. Może dojść do jego zapchania lub wręcz zbędnego uszkodzenia, które może okazać się bardzo kosztowne. Jeżeli chcesz tego uniknąć – koniecznie zakup odpowiednio suche drewno kominkowe.

Systematyczna konserwacja

No i oczywiście, dbając o środowisko, należy zadbać o odpowiednią konserwację naszego kominka. Przede wszystkim regularnie powinniśmy podejmować się czyszczenia całej naszej instalacji. Mogą w tym pomóc odpowiedni eksperci. Dzisiejsze usługi są jak najbardziej kompleksowe, dzięki regularną konserwację otrzymujesz w pakiecie. Warto również, przynajmniej raz w roku, zadbać o udrożnienie naszego kominka. Zajmie się odpowiedni fachowiec – jakim jest oczywiście kominiarz. Regularnie usuwaj popiół z paleniska i czyść drzwiczki kominkowe. Sprawdzaj stan uszczelek, gdyż od nich zależy wydajność naszego kominka domowego, jak i nasze bezpieczeństwo. W dbaniu o kominek na pewno pomogą Ci specjaliści od kominków we Wrocławiu https://www.komineczki.com.pl/

Jak widać, ekologiczne palenie w kominku domowym jest jak najbardziej możliwe. Wystarczy zadbać o kilka podstawowych kwestii i dzięki temu ograniczymy wydalanie spalin do środowiska do absolutnego minimum. Poza tym decyduj się na sprawdzone u zaufane rozwiązania z pierwszej ręki. Będzie to jak najbardziej korzystne nie tylko dla Ciebie – ale również właśnie dla środowiska. Zadbaj o to i pamiętaj o tym!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *